کالا میخرید یا فروشنده؟

هفته پیش گلابدره و کوهنوردی خیلی خوش گذشت? کلا این حس که جمعه تقریبا همه خوابن توی یه فضای صمیمی پا به پای هم بزنیم به کوه حس قشنگیه:)

برای گلابدره واقعا تجهیزات خاصی نمیخواست، من با کوله لپ تاب و لباسای عادی رفتم? ولی چون میخوام تو همه برنامه ها تا جایی که میتونم باشم، نیاز بود که یه سری وسایل برای کوه بگیرم:)

پس رفتم خرید و اتفاق جالبی افتاد. جالب شاید از دید من

اتفاق این بود که وقتی میرفتم به مغازه هایی که دقیقا همون جنسی که من میخواستم رو داشتن اما فروشنده بیحال بود?، مشغول بازی با گوشیش بود یا خیلی توجه نمیکرد به اینکه یه مشتری اومده و میخواد یه جنس بخره، معمولا اینطور وقتا “حتی اگه چیزی که من میخواستم رو هم داشت” رغبتی به خرید ازش نداشتم و میومدم بیرون

یه موردی که برای من خیلی مهم بود اطلاعات خود فروشنده از محصولاتشه، خصوصا وقتی که من خودم اطلاعات چندانی ندارم. اینکه طرف بفهمه که من نیازم چیه و مطابق اون بیاد و به من محصول معرفی کنه، تو تصمیم من برای خرید قطعا تاثیر زیادی میزاره

یه مثال واقعی: من رفتم کوله بگیرم، دنبال کوله اصل هم بودم که دوامش بیشتر باشه.

ظاهرا جایی که رفته بودم کوله اصل کلا نداشتن. اولین و دومین فروشگاهی که رفتم بهم گفتن که دنبال کوله اصل میگردی برو فلان جا

“حالا همین جا هم برام خیلی جالب بود، از ۳-۴ تا مغازه که پرسیدم همه یک نفر رو توی شهر ما به عنوان فروشنده کوله اصل معرفی میکردن، اینکه طرف انقدر خوب شناسایی کرده، اومده ارتباط گرفته یا ارتباط داشته، شماره تلفن و کارتشو پیششون گذاشته برام جالب بود?”

اما فروشنده سوم بهم گفت ببین تو قراره برنامه های چند روزه بری؟ گفتن ۱ نهایتا ۲ روزه.

فروشنده: کوله اصل اگه میتونی بخری عالیه، اما برای برنامه های یکی دو روزه و مثلا یه فصل ۱۰-۱۵ تا برنامه هم بخوای بری همین های کپی جواب کارت رو میده. من خودم از همینی که بهت گفتم ۴۰ لیتریش رو دارم ۴ماه هم هست دارم ازش استفاده میکنم برای برنامه های ۱-۲ روزه. و جواب کارم رو داده

وسایل کوهنوردی

(اینم از وسایل کوهنوردی که تو این چند روز گرفتم? تو یه پست سعی میکنم راجب تجربه خریدم و اطلاعاتی که به دست اوردم بنویسم)

اینجا این فروشنده و این فروشگاه برای من جای متفاوتیه. اول اینکه میفهمم طرف خودش کوهنورده و اطلاعات داره فقط باید پیش خودم راجب این فکر کنم که این فقط میخواد بهم بفروشه یا واقعا داره درست میگه.

عملا نظر من که رفته بودم کوله ی اصل بگیرم با صحبت و توضیحی که داد یکم متفاوت شد. الان دو تا آپشن داشتم.

یه مورد جالب تر که باعث اعتماد بیشتر میشد این بود که طرف نمیومد به من گرون ترین جنسش رو بفروشه.

سوال خوب میپرسید و با توجه به اون جنسی که مناسب من هست رو معرفی میکرد نه گرون ترین جنسش رو، و نکته خیلی خوب که رعایت میکرد آموزش بود. چون اون هم یکسری اطلاعات گرفته بود که من تازه میخوام برم دنبال کوهنوردی و شاید با وسایل آشنا نباشم، از پشت ویترین میومد اینور، ابزار و وسایلی که میخواستم بخرم رو کامل بهم آموزش میداد. ?

این که فروشنده هدف اصلیش اینه که بفروشه، شکی توش نیست. اما اطلاعات، حوصله، صداقت به نظرم فاکتور های خیلی سازنده ای هستن که در نهایت اون رو به هدفش میرسونه?

برای خرید شلوار هم همین اتفاق افتاد. فروشنده خودش آدم با تجربه ای بود. از همه مارک ها اطلاع داشت و پیشنهادهای خوب میداد. حتی تجربه خرید شلوار خیلی لذت بخش تر بود.

فروشنده یه رگال شلوار بهم نشون داد. گفت برو ببین، هر چنتا که به نظرت مناسبه رو بیار بیرون، بزار روی این میز، بعد برو یکی یکی امتحان کن ببین کدوم رو میپسندی. من خودم وقتی انتخاب کردی هم میام ببینم اگه چیزی به دردت خورد میگم.  اگر هم نپسندیدی هیچ مشکلی نداره

“توی بحث فروش لباس، یکی از فاکتورهایی که فروش رو به شدت میبره بالا، اینه که مشتری رو مجاب کنیم که لباس رو بپوشه تا به قول خودشون تن خورش رو ببینه!”

اما خیلی از فروشنده ها این رو اجبار میکنن. حالا برو بپوش تن خورش رو ببینی خوشت میاد و انواع و اقسام روش های زورکی?

اما این فروشنده خیلی هوشمندانه گفت که اونایی که میپسندی رو از رگال بیار بیرون، بپوش ببین کدوم رو دوست داری، من خودم هم اگه نیاز بود راهنمایی میکنم. اگر هم هیچکدوم رو نپسندیدی هیچ مشکلی نیست.

خلاصه تهش از خریدم راضی بودم. وسایلم تقریبا کامل شد و آماده کوه نوردی های آیندم?

 

همیشه به چالش کشیدن خودم برای کسب مهارت های جدید و پیشرفت رو دوست داشتم؛ دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال آنالیتیکس این چالش ها رو برام ایجاد میکنن:)

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت